12 ימים- בולגריה-מקדוניה-יוון  |  

בולגריה - מקדוניה - צפון יוון - 11/12 ימים מלאים

טיול מיניבוס/אוטובוס 3 מדינות בבלקן- ( מקדוניה, כולל מקדוניה הבולגרית והיוונית)
(4 לילות בולגריה,4 לילות מקדוניה,3 לילות צפון יוון):11 לילות/12 ימים*, חצי פנסיון
הטיול הקרוב 13-24/5/18
(הרשמה פתוחה נותרו 4 מקומות)
* יש מודל טיול מצויין גם ל-14 ימים מלאים במיניבוס (ניתן לקבל המלצות ממטיילים)
טיול מיוחד ומעגלי היוצא מסופיה, נכנס למקדוניה, ממשיך לצפון יוון וחוזר לסופיה. טיול ב-3 אזורים ב-3 מדינות שונות אשר המשותף להם היא היותם חלק ממקדוניה ההיסטורית. טיול מקיף העובר בנופים מגוונים, חוצה הרים, עמקים ונהרות ומגיע לתופעות טבע מרשימות של מערות, מפלים ואגמים. טיול של היסטוריה עשירה ותרבויות עתיקות מול הווה מעניין ותרבות עכשווית. נגיע לערים, לעיירות ולכפרים ונתוודע לאנשים אחרים לסגנון חיים שונה במרחק של 2-3 שעות טיסה מישראל. לכל אורך הטיול שזורה גם ההיסטוריה של היהודים במחוזות אלה.

(הערה:לקבוצות סגורות ניתן לשנות טיול זה לטיול של 7/8 ימים* או לטיול 2 מדינות בלבד בפחות ימים בכל צירוף שיידרש כגון: בולגריה-יוון, בולגריה-מקדוניה, מקדוניה-יוון וכן להוסיף/לשנות אתרים נוספים כגון מטאורה ביוון וכד')

* דוגמא לטיול של 8 ימים נערך גם עם מכוניות פרטיות בקבוצות קטנות- לינק לטיול שנערך בשנת 2016
 
יום 1- סופיה-קיוסטנדיל- סקופיה (מקדוניה)
לאחר הגעתנו לסופיה נעלה על המיניבוס/אוטובוס וניסע דרום מערבה לכיוון סקופיה בירת מקדוניה. בדרך נעצור בעיירה המקסימה קיוסטנדיל בה נבקר בבית דימיטאר פשב, סגן יו"ר הפרלמנט בזמן מלחמת העולם השנייה. הבית הפך למוזיאון במימון של איחוד עולי בולגריה ביפו כאות הוקרה לדימיטאר פשב אשר עזר מאד להצלת יהודי בולגריה בזמן השואה. אחרי מעבר הגבול גיואשבו בין בולגריה למקדוניה ניסע בדרכי הרים, יערות ונהרות דרך העיירות ציוריות קריבה פלנקה וקומנובו עד אשר נגיע לסקופיה אותה אנו זוכרים בעיקר בגלל רעידת האדמה החזקה שהחריבה אותה לפני כ-50 שנה.לאחר הצ'ק אין במלון בלב העיר נצא לסיור רגלי ונבקר בעיר העתיקה: במבצר העיר, בבאזאר, חמאם, גשר האבן, כיכר מקדוניה, מוזיאון השואה, בית מריה תרזה ועוד. נצא לארוחת ערב מועדון/מסעדה אותנטית ונחזור ללינת הלילה.

יום 2- סקופיה- צלב המילניום- קניון מטקה- טטובו- מברובו (130 ק"מ)
לאחר ארוחת בוקר נעלה (תלוי במזג האוויר) ברכבל על הר וודנו (צלב המילניום רב המשמעויות) ונראה למטה את כל העיר פרושה לפנינו. בסיום הביקור (ניתן לעשות הליכה קצרה בטבע) נרד ברכבל וניסע לפנינת טבע – קניון מטקה הנמצא בנהר טרסקה. נשוט כשעה במי האגם הצלולים בקניון, נראה את פתחה של מערת וורלו המערה התת מימית העמוקה בבלקן ונבקר במערת נטיפים קטנה שבשמורה. בתום השיט נטפס על רכס סטגובו אל פארק הלאומי מברובו שם נלון במלון/מסעדה חדשה ומיוחדת בכניסה לשמורה.

 
יום 3מברובו- דבאר - רכס סטוגובו – מפלי ובצ'ני – סטרוגה- אוכריד (120 ק"מ)
לאחר ארוחת הבוקר במלוננו נעלה על רכס סטגובו וניסע בדרך הררית מתפתלת כשעל ההרים כפרים עתיקים שבדרך. בדרכנו נחליט אם להיכנס למנזר ביגורסקי החשוב מאד למקדונים או למנזר הנשים הקטן והמטופח. נמשיך בנסיעתנו דרומה בדרכי הרים ולאורכו של נהר רדיקה, אגם דבאר נושקים ממש לגבול ההררי עם אלבניה. נלך רגלי בשמורת מפלי ובצ'ני הנמצאים בגובה 800-950 מ' מעל הים, נראה טחנת קמח עתיקה שעדיין פועלת, לאחר הסיור נאכל, אם נרצה, ארוחת צהריים במסעדה מקומית מצוינת (ובצ'ני גולאש, גרפצ'ה דפצ'ה וכד'). בסיום הארוחה נמשיך לעיירת הנופש – אוכריד דרך העיירה סטרוגה הציורית (ידועה גם בפסטיבל המוסיקה השנתי שבה) השוכנת משני צדיו של נהר צרני דרין (ה"נהר השחור"), אם לא יהיה מאוחר נעצור ונצטלם על "גשר המשוררים". בשעות הערב  נגיע לאוכריד-"ירושלים של הבלקן" ונתארגן במלון חדש.  בערב נצא למסעדה ליד הטיילת כך שמי שעדיין יהיה לו כוח יוכל לטייל במדרחוב היפה של אוכריד או בטיילת לאורך חופי האגם ולחזור למלון במונית.
 
יום 4 - אוכריד  וסביבתה
את היום הזה נקדיש לאוכריד וסביבתה, נסייר ברובע העתיק המוקף חומה עם שערים ומגדלים, נסיר במדרחוב של העיר ובאתריה הקדושים והעתיקים-כנסיית סופיה הקדושה, תיאטרון רומי עתיק, מצודת המלך סמואיל, קברו של קלמנט הקדוש הפטרון של העיר , נכיר איך מיצרים את פנינת אוכריד המיוחדת. בחלק השני של היום ניסע לכיוון הגבול האלבני לכנסיית "נחום הקדוש" העתיקה וטווסיה שהיא אחת מ-365 כנסיות שהיו באוכריד במאה ה-10, את ארוחת הצהריים נעשה במסעדה בקצה הדרום מערבי של שמורת הטבע על שפת הנחל ואח"כ נצא לשיט קצר בסירת משוטים שקטה כדי לא להפחיד את הקורמורנים, האגמיות, הסנוניות ושאר דרי השמורה. בדרכנו חזרה, אם יוותר זמן נעסוק בארכיאולוגיה תת-מימית, נכנס למוזיאון הפרהיסטורי על המים המשחזר חיים בבתים על כלונסאות ב"מפרץ העצמות" באגם אוכריד. נהנה גם מיופייה של העיר וממראה האגם  בשקיעה ובערב נהנה מעיר תיירותית שוקקת. את הלילה נעשה שוב במלוננו שבאוכריד.
 
יום 5- אוכריד - ביטולה - אדסה (יוון, )
לאחר ארוחת הבוקר נשים פעמינו בדרך מתפתלת החוצה את רכס שמורת גליציקה, נחצה את ה"פס" בגובה 1568 מ' ונרד לאגם פרספה הגדול שרובו במקדוניה וחלקין האחרים שייכים ליוון ולאלבניה. נמשיך בנסיעתנו לכיוון ביטולה (בעבר מונסטיר) עיר ימי ביניים הבנויה על שרידי העיר הרומית הרקליאה והיום היא העיר השנייה בגודלה במקדוניה. בעיר נותרו שרידים מהקהילה היהודית המפוארת שנחרבה והושמדה בשנת 1943, נבקר בבית הקברות בפאתי העיר (כיום יש עבודות שחזור במקום) ובחדר ההנצחה שבו. נעצור ליד פסלו של פיליפוס, נעשה סיור קצר במדרחוב של העיר, בשוק המקורה ובשוק הישן. מביטולה ניסע ליוון – דרך מעבר הגבול ניקי . את הלילה נעשה במלון משפחתי נעים באדסה ובארוחה ביתית מפנקת עם המוסקה הכי טעימה שאפשר. 
 
יום 6- אדסה - ווריה – וריינה/ורגינה -סלוניקי
לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור בעיירה אדסה – עיר המפלים היושבת על מצוק הצופה על מישור תסליה ובליבה הכיכר המרכזית והאופיינית עם עצי הדולב הענקיים. נטייל ביון סמטאות ורושי (העיר העתיקה) ובין המפלים ולאורך שפע המים הזורמים ומי שירצה גם יגיע לשביל מאחורי המפל. בהמשך ניסע לעיר ווריה שיושבת על מרגלות הרי הורמיון ונסייר ברובע היהודי "ברבוטה" הנמצא ליד נהר טריפוטמוס ונבקר בבית הכנסת העתיק והמיוחד שבמקום. בתום הסיור נסיעה לכפר ורגינה ששם נמצא בשלמותו הקבר המרשים והמרגש של פיליפוס אביו של אלכסנדר מוקדון (הגדול). ורגינה היא הבירה הראשונה של מקדוניה העתיקה ושם הארכאולוגים מצאו את הסמל המקדוני – שמש עם 16 קרניים הידועה ככוכב ורגינה. בתום הביקור נסיעה לסלוניקי. הגעה והתארגנות במלון במרכז העיר. ארוחת ערב בטברנה עם מוזיקה יוונית. לינה.
 
יום 7- סלוניקי (תסלוניקי ביוונית)
סלוניקי העיר השנייה בגודלה אחרי אתונה ושונה ממנה לגמרי, קוסמופוליטית ועשירה יותר. גם ההיסטוריה היהודית שלה מרתקת והיא מתפרסת על פני מאות שנים כפי שנראה בסיורנו בעיר. לאחר ארוחת הבוקר נעלה אל המצודה העות'מאנית בראש ההר ממנה נשקף נוף פנורמי נפלא. בהמשך נצא לסיור שחלקו ברכב וחלקו רגלי בעיר מיוחדת זו הנקראת על שמה של אחותו של אלכסנדר מוקדון  – חוף הים והמגדל הלבן העגול שהוא סמלה של העיר וגם מוזיאון העיר, שרידי האגורה (השוק הרומי), האנדרטה לזכר היהודים שהושמדו במלחמת עולם השנייה, בית הכנסת ומוזיאון היהודי (בתנאי שהוא פתוח), כיכר אריסטו ועוד. יינתן זמן חופשי לשיטוט בשווקים מודיאנו וולאלי ובחנויות העיר. ארוחת ערב בטברנה יוונית לצלילי הבוזוקי ושתיית האוזו. לינה במלוננו.
 
יום 8- סלוניקי-  מלניק- סנדנסקי- באנסקו
לאחר ארוחת הבוקר ניסע לאזור המקדוני של בולגריה (אופציונאלי ביקור בעתיקות פלה שביוון) דרך מעבר הגבול קולטה. בבולגריה – ביקור במלניק העיר הקטנה ביותר בבולגריה – סיור רגלי במלניק הידועה ביינותיה, נבקר בבית הגביר ונכיר את תופעת ה"פירמידות" האפיינית לדרום הפירין. ניסע צפונה (אם יהיה זמן נתעכב במקום פתוח של מעיינות חמים ובוץ רפואי) לעיר סנדנסקי (ע"ש גיבור מקדוני שלחם בעות'מאנים) זהו גם מקום הולדתו של העבד הגאה ספרטקוס. ניסע לאורך נהר הסטרומה לבאנסקו, עירת הסקי המובילה בבולגריה, נגיע למלון משפחתי בן כ- 200 שנה ששוחזר ונסעד ארוחה מסורתית לצלילי המנגנים של מסעדת המלון.
 
 
יום 9- באנסקו- רכס הפירין- גוצ'ה דלצ'ב- אגם דוספאט- דבין
לאחר ארוחת בוקר וסיור קצר במרכז באנסקו נעלה על רכס הפירין הגרניטי המתנשא גם הוא לגובה של כמעט שלושת אלפים מטר, נעלה ברכבל פתוח לפסגת הבזבוג ("אין אלהים") ונעשה (מי שירצה)  מסלול קל רגלי קסום בנוף אלפיני בין אגמי הרים בגובה של 2000 מ' ויותר. נגיע לעיר גוצ'ה דלצ'ב (ע"ש המפקד המקדוני בעת ההתקוממות של 1876) ונמשיך מזרחה לרכס הרודופי המהווה גבול בין יוון ובין בולגריה, נחלוף במקום מושבם של הצוענים ונכיר את סיפורם המיוחד, ניסע בין הכפרים לאגם דוספאט ולאחר הפסקת הקפה נמשיך בדרכנו לדבין נעבור בכפרים המקומיים ובחלק הקרסטי של רכס הרודופי. נלון במלון ספא בעיירה דבין, מקור המים המינראליים של בולגריה ואת ארוחת הערב נעשה במסעדת המלון.
יום 10- דבין- קניון טריגארד- קניון יגודינה- שירוקה לקה- בצ'קבו- פלובדיב
לאחר ארוחת הבוקר נקדיש את מחצית היום לאזור הקרסטי של רכס הרודופי המאופיין בקניונים עמוקים, מערות וכד'. אם הטיול באוטובוס גדול נעבור לנסיעה במיניבוסים עקב הדרך הצרה והמפותלת ונעלה לקניון טריגארד בו נבקר בתופעת טבע ייחודית המכונה מערת "לוע השטן" שיש לו אחיזה גם בסיפורי המיתולוגיה היוונית. אם יהיה זמן נכנס גם לקניון יגודינה המקביל. לאחר ארוחת הצהריים נבקר בעיירה שירוקה-לקה מרכז המוסיקה העממית של בולגריה ונתוודע לסיפור המרגש של יהודי בולגריה בזמן השואה (ביקור בבי"ס תיכון לפולקלור בעירה מותנה בעונת השנה ובתרומה לביה"ס). נצא צפונה ובדרכנו לכיוון פלובדיב (תלוי בזמן ובמזג האוויר) נבקר במנזר בצ'קבו ובשוק שלידו. פלובדיב היא עיר יפה והיא השנייה בגודל לאחר סופיה. את ארוחת ערב נסעד במסעדה מקומית, אותנטית ומיוחדת. למי שעדיין יהיה כוח אפשר יהיה לקיים סיור לילי קצר בגן העיר עם המזרקות הצבעוניות לפני השינה במלון הספא המפואר שלנו.
 
יום 11- פלובדיב- קופריבשטיצה- סופיה
את היום נתחיל בסיור רגלי במרכזה המודרני וגם העתיק של  פלובדיב עם שלל ספורים מעניינים ולאחר מכן נפרד מעיר יפה זו וניסע צפונה תוך חציית המישור התראקי הגדול ורכס ה"סרדנה גורה" לכוון רכס הבלקן (הבלקן ארכו 550 ק"מ ממערב למזרח) החוצה את בולגריה לרוחבה. נעבור ליד היסריה, המוקפת חומה ביזנטית, הידועה ב- 22 מעיינותיה המינרלים ואשר שמשו לריפוי כמעט כל סוגי המחלות מאז התקופה הרומית. ונמשיך לכפר-מוזיאון "קופריבשטיצה" שם החל המרד נגד התורכים שהוביל לעצמאות בולגריה. הכפר ידוע באומניו ובבתיו המיוחדים, נסייר בכפר הציורי ונכנס לפחות לאחד מהבתים המשוחזרים. לאחר ארוחת הצהריים ניסע לסופיה אליה נגיע בשעות הערב המוקדמות. את הלילה האחרון נחגוג במסעדת פולקלור טעימה ומיוחדת.
 
יום 12 – סופיה-ת"א
את היום האחרון נבלה בסופיה נצא לסיור רגלי במרכז סופיה, הסיור יכלול את האתרים היפים והמרכזיים של בירת בולגריה: קתדרלת אלכסנדר נייבסקי, כנסיית סופיה הקדושה (והנקרופוליס שמתחתיה), גן פסלי השואה, התיאטרון הלאומי, ארמון המלך, משכן הנשיא, הרוטונדה, עתיקות מהתקופה הרומית/ביזנטית (כולל הקרדו שנפתח לא מזמן), המרחץ התורכי, השוק המקורה ובית הכנסת.  אחה"צ יינתן זמן חופשי וכל אחד יבלה לפי בחירתו, בקניות בקניונים או שווקים/ מנוחה או/ו ביקור במוזיאונים או/ו רחצה בבריכה ו/או טיפולים במלון. בערב ניסע לשדה התעופה כדי להמריא בחזרה לישראל. 
 
הערה:יתכנו שינויים במסלול עקב רצון הקבוצה שינויים בטיסות או עקב תנאי מזג האוויר,תכתיבי שטח ושיקולי המדריך.

תנאים ומחירים :
לינה:
הלינה בכל  11 הלילות בבתי מלון ( חלקם מלונות ספא) ברמת תיירות 3*(2 לילות בלבד) 4* ו 5* .
 
תחבורה: 
אוטובוס/מידיבוס ממוזג ומודרני (באזור הקניונים נשתמש במיניבוסים עקב המעברים הצרים).
כלכלה:
ארוחות ערב ובוקר בנקודות הלינה או במסעדה סמוכה, ארוחות צהריים במסעדה או בפיקניק .
 
מחיר לנוסע:
*1250 יורו ליחיד בחדר זוגי (מותנה במינימום נוסעים)
תוספת לנוסע ללינה בחדר ליחיד 180 יורו.
             
הערה חשובה: מחיר הטיול נקבע לפי המחירים והמיסים הידועים ביום 15/11/17. במידה ויחולו שינויים בתעריפי הטיסות, מיסי הנמל היטל הביטחון, היטל דלק, מחיר הדלק וכיו"ב, ישתנה מחיר הטיול והתוספת תחול על הנוסעים.

המחיר כולל:
טיסה סדירה (אל-על, הטיסה מחושבת לפי מחירי חודש יוני וספטמבר).
בתי מלון ל-11 לילות.
אוטובוס/מיניבוס ממוזג +נהג לכל הימים (כולל הוצאותיו לכלכלה ולינה).
העברה משדה התעופה למלון ומהמלון לשדה וגם למועדון בסופיה.
כלכלה – בוקר וערב.
מועדון פולקלור בולגרי , מקדוני ו-2 טברנות ביוון.
כניסה לכל האתרים שבתכנית .
מדריך ישראלי  ומדריך מקומי היכן שנדרש.
ציוד לפיקניק (שולחן+כסאות+גזיות (כולל קפה, תה וכד')+צידנית וכל הנדרש).
תשר לנותני השירות המקומיים.
מפגש קבוצה טרם היציאה וחלוקת חומר מפורט במייל.
 
המחיר אינו כולל:
ארוחות צהריים
הוצאות אישיות
תשר למדריכים וסבלים
ביטוח רפואי +מטען
שינויים במחירי טיסה, מיסי נמל וכד'
 
הרשמה לטיול:
במשרד איסת"א/פרוגרס תורס תיירות ונסיעות בע"מ, פ"ת טלפון 03-9058824  (כרמלה).
ניתן גם להתקשר גם ישירות למדריך- משה מיטלמן 052-4328806.

ביטולים:
המבטל השתתפותו בין חודש לשבועיים לפני היציאה יחויב ב 150 יורו לנוסע. המבטל בתוך שבועיים  ממועד היציאה יחויב ב- 400 יורו לנוסע. המבטל בתוך 3 ימי עבודה ממועד היציאה יחויב במלוא המחיר.
 
הערה:פרטים נוספים ימסרו במפגש הקבוצה
 
 
בהצלחה                                                               
משה מיטלמן

 

משה מיטלמן - טיולים למקדוניה, בולגריה, גאורגיה, אלבניה  
מייל:
 mitelman.m@gmail.com    סלולרי: 052-4328806, טלפקס: 073-7312061  ,  בפייסבוק